Tato stránka vše objasňuje!

Ohlašovací povinnost u převodů do zahraničí?

Tato otázka upoutala pozornost již několika majitelů účtu u DKB, když četli na svém výpisu upozornění „SVWZ+UEBERTRAG AWV-MELDEPFLICHT BEACHTEN HOTLINE BUNDESBANK. (0800) 1234-111“.

Pozor jde o povinnost hlásit zahraniční bankovní převod na výpisu z bankovního účtu.

Tak vypadá toto upozornění o eventuální ohlašovací povinnosti u DKB. V detailních informacích k výpisu z účtu (u online bankingu) bylo možno poznat, že platba pochází z Čech.

Co je třeba v tomto případě dělat?

Nejprve: V klidu si dočíst tento článek do konce.

Zásadně existuje povinnost hlásit finanční transakce z Německa a do Německa jen tehdy, jestliže

  • Jde o částku vyšší než 12500 EUR
  • důvodem platby byla obchodní záležitost
  • a jestliže příjemce nebo odesílatel peněz má své obvklé bydliště hlášené v Německu

K čemu tato hlášení slouží?

Z celkového počtu všech hlášení se tvoří platební bilance Německé spolkové republiky (Zdroj: § 11 (2) Nr. 2 AWG).

K čemu tato hlášení neslouží?

Tato hlášení nejsou používána pro účely zdanění. Neexistuje žádné propojení k finančnímu úřadu.

Musím to vždy ohlásit, když obdržím částku peněz větší než 12500 Euro?

Nemusíte. Podle tématu můžeme případy v našem webovém portálu rozdělit do dvou skupin:

  1. Čistý převod na účet
    Jestliže máte peníze na zahraničním spořícím účtě a převedete je zase do Německa, nejste povinni to hlásit.
  2. Prodej cenných papírů nebo nemovitostí, následný převod na účet
    Jestliže však peníze pocházely z prodeje cenných papírů, je základem převodu prvotní transakce. V tomto případě je třeba vyplnit Formulář Z 10. Horká linka Spolkové banky 0800-1234-111 (hovor bez poplatků) Vám ráda pomůže.

Výjimka: Hlášení i při převodu ve vnitrozemí

Tento pokyn k případné povinnosti hlášení už jsme viděli i na výpisech z účtu, ačkoliv se jednalo o převod ve vnitrozemí. Např. z účtu Comdirect na konto DKB

Důvod

Složka údajů o zákazníkovi u každé německé banky obsahuje informaci, zda má v zemi bydliště (rezident) nebo je cizinec (nerezident), tedy jestli bydlí v Německu nebo ne.

Jedním z významných bodů DeutschesKonto.org je podat zprávu o tom, jak si jako nerezident v Německu otevřít dobrý účet nebo depot pro cenné papíry. Někteří rezidenti, to mohou být cizinci nebo vystěhovalí Němci, vedou účet v Německu. Když tedy dostanete od někoho takového platbu, tak automaticky stojí toto upozornění na výpisu z účtu.

Žádná povinnost hlášení u nerezidentů

Mimochodem nerezidenti nevidí takové pokyny na svých německých výpisech z účtu, protože toto hlášení musí převzít jejich banka (bohužel se tento pokyn automaticky u některých bank ukazuje, což vede ke zmatení zákazníků). Zákon vidi povinnost vždy u rezidentů, a to je v tomto případě vnitrozemská banka nerezidenta.

Co se stane v případě nenahlášení?

Jestliže je toto hlášení opomenuto, jedná se o přestupek, který může být trestán peněžní pokutou až do výše 30000 Euro (§ 19 (5) Nr. 2 und (6) AWG).

Pravděpodobnost odhalení je však dost malá, protože banka sama od sebe neposílá sdělení Spolkové bance a ani jinak není možno ověřit, jestli své zákonné povinnosti plníte.

Shrnutí

U převodů do zahraničí (také převody SEPA) existuje povinnost nahlášení od výše 12500 Euro, i když se nejedná jen o převod na účet bez právního úkonu. Hlášení slouží pouze ke statistické registraci peněžního styku Spolkové republiky Německa.

Předávání informací na finanční úřad nebo clo je vyloučeno (neexistuje k tomu žádný zákonný podklad).

Kdo hlášení opomene, dopustí se přestupku, který se trestá pokutou až do výše 30000 Euro. Ovšem nebezpečí odhalení je velmi malé.

celní Cars

Předávání údajů finančním úřadům neexistuje!

Další dotazy?

Máte k tématu další otázky? Použijte políčko ke komentáři.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Ohlašovací povinnost u převodů do zahraničí?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Kdo to tady píše?

Někdo, kdo pomohl v minulých 7 letech 100.000 lidem k novému bankovnímu účtu. Jmenuji se Tanja a když kliknete na další odkaz ⇒ více, tak se dozvíte, proč existuje tato stránka a proč jsem na ní já.

2 reakce na “Ohlašovací povinnost u převodů do zahraničí?”

  1. Michal.S napsal:

    Měl bych zájem o zřizení účtu

    VA:F [1.9.22_1171]
    0
požádat o bezplatnou DKB účet s kreditní kartou

Pro Vás, jako Váš pomocník …

Pro vaši pomoc …
známé z:
Der Privatinvestor Bayern 1 Travelbook Spiegel Online Wirtschaftswoche Zeit Online
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+